הישרדות

כשהנשמה מאירה היא מרגיעה את האדם. היא חיה את נושא ההשגחה האלוקית הפרטית על האדם שהיא ורק היא האחראית לגורלו. כך שהאדם רק נדרש לא להפריע ..

מאת: הרב אריק מלכיאלי

כ"ה תשרי תשל"ו.

דודי יוסי מלכיאלי ז"ל יחד עם עוד חיילי היאחזות נחל בקיבוץ חפץ חיים הלכו לסיור בנחל דרגות. לפתע הגיח נחשול מים אדיר שסחפם בשטף רב. הסוף היה טרגי. הם לא הצליחו לעצור זאת. יהי זכרם ברוך.

היסחפות במים פיזית אינה קורה כל יום ברוך ה'. אך ישנה היסחפות מסוג אחר, רוחנית, בסוג של 'מים' הסוחפים את האדם למחוזות שונים ומשונים ומסיטים אותו מהכיוון הראוי.

המים בעניינו הם המחשבות השוטפות אותנו ללא הרף ומביאים אותו לעיתים למקומות מצבי רוח וסטטוס רוחני שלא ממש היינו רוצים להיות שם.

מחשבה היא כוח שישנו באדם הפועל ללא הרף. בשונה מכחות הדיבור והמעשה שאינם תמידיים, הרי המחשבה היא תמידית ודינאמית. בתורת החסידות היא מכונה ה'לבוש המאוחד' עם הנפש.

כשם שהנפש היא קיימת כל הזמן כך כח המחשבה יש לו נוכחות וזמינות בכל רגע נתון, מרצון ושלא מרצון.

אחת העבודות החשובות בחיים היא שליטה ובקרה על התנהלות המחשבה שתהיה בכיוון הראוי הרצוי והנכון.

כשלאדם אין מספיק מודעות לכך הוא יכול למצוא את עצמו נסחף ומפליג במחשבותיו אל עבר עניינים של טרדות ודאגות מיותרות שרק מסבכים לו את החיים 'אלוקים עשה את האדם ישר והמה ביקשו חשבונות רבים'.

מי אמר שבכלל ניתן להשתלט על המחשבה? הפסוק בשיר השירים נותן לנו בשורה טובה: 'מים רבים לא יוכלו לכבות את האהבה ונהרות לא ישטפוה'.

האהבה היא עצם הלוז הנצחי של הנשמה האלוקית. בתוך תוכנו יש שביב אלוקי שנמשך תמיד לשורשו ושום דבר בעולם לא יוכל לכבות אותו או להסיט אותו ממסלולו לאורך זמן. בטווח הקצר יכולות להיות אי אלו 'סופות הוריקן או צונאמי' של מצבי רוח ומאורעות שהאדם נשאב אליהם : טרדות הפרנסה, בעיות שלום בית וחינוך ילדים, חרדות מוצדקות ושאינם, שמושכים את האדם לכל מיני אפיקים שלא נותנים לו להיות מפוקס לתכלית בריאתו וירידת נשמתו לעולם. אבל בסופו של דבר שום דבר לא באמת יכול לגבור על העוצמה הגרעינית של הנשמה. היא בעלת שרידות נצחית ששום דבר לא יכול לה ועליה. לעיתים היא אמנם נמצאת במצב שינה אך היא קיימת .תפקיד האדם הוא לעוררה ולהקיצה  ולגרום לה להיות נוכחת בגלוי נושמת ובועטת..

כשהנשמה מאירה היא מרגיעה  את האדם. היא חייה את נושא ההשגחה האלוקית הפרטית על האדם שהיא ורק היא האחראית לגורלו. כך שהאדם רק נדרש לא להפריע .לעשות כלי והשתדלות בדרך הטבע ואלוקים כבר יעשה את שלו. מה שלא תהיה התוצאה - בסוף הכל לטובה. ידיעה זו נותנת לאדם את היכולת להרפות קימעא מהאחריות היתירה שהוא לוקח על כתפיו, ולעשות את מה שהוא כן יכול ברוגע ברגישות ובנחישות. עוצמה רוחנית זו מורידה את אפקט הדאגות והטרדות בעשרות אחוזים, ונותנת לאדם את עצמאותו ושפיותו..

 

 

הרב אריק מלכיאלי הוא מרצה בכיר באירגון 'מחנה משותף'. © כל הזכויות שמורות למערכת 'חב"ד שעל אתר' - אין לעשות שימוש בחומר בכל דרך שהיא ללא אישור מפורש בכתב
 

שתף לחברים

שתף