השלכות

קל ביותר להשתחרר ממטלות חשובות ככל שיהיו, די לו לאדם שלא יבצע אותן כהלכתן והוא משוחרר לחלוטין...

מאת: יצחק ריבקין, יועץ חינוכי

ישובים להם סביב שולחן ארוך אב וילדיו. פונה האב אל בנו בכורו היושב לימינו ומבקש ממנו שיכין עבורו כוס תה. מפנה הבן הבכור את מבטו לימינו ומבקש מאחיו שיכין לאב את כוס התה היות וזו מצווה חשובה ביותר הוא מזכה אותו בה. זו הרי  סגולה לאריכות ימים ושנים וכך אח אחד מזכה למשנהו עד שהגיע הסבב אל האח הצעיר היושב לשמאל האב. פונה צעיר הבנים אל האב ואומר: אבי היקר, זו הרי סגולה לאריכות ימים ולכן מכבד אני אותך בהכנת כוס התה . . .

קל ביותר להשתחרר ממטלות חשובות ככל שיהיו, די לו לאדם שלא יבצע אותן כהלכתן והוא משוחרר לחלוטין . . . להשליך אל השני את המחייבות האישית ולהתעלם מכובד משקלה עד שאין כל חיבור ממשי הוא אינו דבר של מה בכך, זו למעשה עשייה המצביעה על מאפייני אישיות. אופי של אדם אשר מבכר שלא להתמודד עם מטלות החיים. נוח לו לראות את כולם עמלים בעוד הוא יושב ומעסיק את עצמו עם רעיונות 'נשגבים' אשר אינם מחייבים אותו להשקיע מעצמו כלום ולא כלום וכל סובבים יודעים בבירור כי אין לפנות אליו וחבל על הבל המילים לשווא ועדיף תמיד לפנות אל כל אדם אחר זולתו. בדבר אחד הוא מוכר כמצטיין על דעת כולם . . . הוא מצטיין בשימוש נאות ומושלם בעמלם של אחרים, הוא תמיד ידע לומר את העצה הנכונה ביותר אשר כל שומעיה יבחינו היטב בהגיון הרב הטמון בחובה. על פי עצותיו ניתן תמיד לטעות ולחשוב כי המדבר הינו איש הביצוע הראשון במעלה המצוי באזור. בנוסף לכך הוא יודע גם לתכנן דברים באופן מושלם, כל תוכניותיו כוללות את מכלול בעלי המקצוע מהחל ועד כלה כשרק אותו אין למצוא ביניהם  . . . הוא תמיד ישב בצד וימתין לפרי ההילולים. כשההצלחה תאיר פניה הוא ימהר להתייצב בחזית, אולם בהתרחש התקלה הראשונית הוא לא יהיה שם, הוא לעולם לא יתייצב בחזית כשאין לו סיבה המצדיקה זאת.

תופעה זו הינה תולדה של חינוך גדוש ויתורים של הורים חדורי מוטיבציית תיקון לדרך בה הם חונכו, הם תמיד חייבים לשפר את עשייתם הם יוכיחו לכולם כי הם מבינים טוב יותר מהדור שגידל אותם, אלא שבדרך אל מטרתם הבלתי מתוחמת באופן חד משמעי הם מרבים לוותר הן לעצמם והן לעולליהם ובכך הם מנחילים להם את ההיגיון הטמון ברעיון ההשלכה על הזולת ובייחוד כשאין ההצלחה מאירה להם פנים. . .  הילד המתבגר מתעטף לו בשריון הגנה בלתי חדיר של אמת עצמית בלתי תואמת מציאות וככל שהוא גדל כך מתעצמת אי ההתאמה שלו למציאות. בראשית דרכו הוא יברח ממטלות כיתתיות המחייבות התמודדות עם גבולות ובהמשך חייו הוא יברח מכל דבר שלא יראה לו כמתאים לקו החשיבה שלו ותמיד הוא יהיה משוכנע כי הוא ורק הוא הצודק במלוא מאת האחוזים. תמיד תפריע לו כל הערה שתיאמר לכיוונו הוא ייקח הכול באופן אישי ויעניק באופן המושלם ביותר את פרשנותו לכל אירוע בעוד כל סובביו מייחלים לרגע בו הוא יקבל אחריות אישית גם כשהוא אינו מצליח. הם כמהים לחייך אליו ולקבלו כשווה בין שווים בחברתם . . .

לעולם אין מאוחר עבור שינוי מידות נרכשות וכל שעל האדם להפנים הוא כי יש לו את הכוחות והיכולת לבצע כל דבר הממתין להחלטתו האישית והמעשיתיצחק ריבקין

הרב יצחק ריבקין הוא יועץ חינוכי בעל ניסיון רב, הניחן ביכולת אבחון אינטואיטיבי. מחבר הספר 'לאהוב ולחנך', ומנהל אתר חינוך נט - לאהוב ולחנך. ידיו רב לו במתן פתרונות חינוכיים בכל הקשור לחינוך.

  יש לכם שאלה אלי? לחצו כאן

 

שתף לחברים

שתף